Читалището в Ново село има спешна нужда от ремонт. За последните 25 години сградата е ремонтирана само веднъж и то частично. В момента има течове, външната фасада се руши, а дограмата е в окаяно състояние. Един от проблемите, които до момента са спирали читалищното настоятелство да потърси начин да ремонтира на сградата е, че читалището е паметник на културата от местно значение и външната фасада не може да бъде променена без разрешение от Националния институт за паметници на културата. От пожарната служба във Видин са издали и редица предписания, неизпълнението на които би довело до затварянето на читалището. В момента с читалището в сръбския град Неготин, участват в проект, благодарение на който сградата ще бъде ремонтирана. Исканията им са съобразени както с изискванията според Закона за паметниците на културата, така и с предписанията на пожарната. Очакванията са да бъде направен цялостен външен и вътрешен ремонт, вътрешни тоалетни и парна инсталация на ток.