В Ново село започва основен ремонт на църквата „Успение на Света Богородица“.
Договорът, на стойност 500 хиляди лева, е сключен през месец май 2011 година. Срокът за завършване на ремонта е през ноември 2013 година.
Малко хора знаят, че в Ново село Видинско се намира единственият каменен кръст, който има шапка. Направен е в далечната 1812 година, за да има къде да се извършват религиозните служби. Така запазили православието в тежките дни на робството. По-късно до кръста израства църквата „Свети Николай Мириклийски“, вкопана в земята по законите на султана, доизграждана и изографисана от Светослав Доспевски. Днес тази църква е паметник на културата. Родолюбив новоселянин е направил външен ремонт, за да обслужва населението през дългите зимни празници. Но в края на 19 в. църквата сигурно е станала малка за нарастващото население на селото. През 1875 година долнокрайчани вземат решение да се изгради нова църква, наречена „Успение на Света Богородица“.
Строежът започва след Освобождението през 1883 г., а църквата е осветена на 4 септември 1894 г. от Видинския митрополит Кирил. Смята се, че планът е взет от Видинския катедрален храм „Свети Димитър“, направен от Генчо Кънев, преработен от италианския архитект Бахнани, и приспособен за селото. Църквата не е изографисана, но има красив дърворезбован иконостас. Над главната черковна врата някога е имало стенопис, заличен от времето. В последните години бяха направени няколко опита да се съберат средства и да се направи ремонт на съсипаните стени, пробития покрив, счупените витражи. Сега ремонтът вече е факт.